2016

2018

2019

2020

 Valdībai ir plāni papildināt un uzlabot esošo Reemigrācijas plānu.  Ap 5000 bērnu gaida rindās uz pašvaldību bērnudārziem.  Kučinska valdības deklarācijā demogrāfija it kā skaitās prioritāte, bet satura, kā mēs to sasniegsim, deklarācijā praktiski nav.  Kas notiks vasarā, kad beigsies valsts finansiālais atbalsts bērnu sūtīšanai privātajos bērnudārzos? Tā saukto "demogrāfijas ultimātu" rezultātā Latvijā ir bijuši redzami uzlabojumi - trīs gadu laikā Latvijā ir piedzimuši par 5000 bērnu vairāk nekā tas būtu gadījumā.  Pēdējā gadā dzimstības  progress ir apstājies. Migrācijas un reemigrācijas rezultātā valsts ir zaudējusi vairāk cilvēku nekā 2.pasaules karā. Gadā Latvijā piedzimst  apmēram 20 000 bērnu, tad, ņemot vērā sociālo dienestu informāciju, aptuveni 10% no šā skaita nāk pasaulē trūcīgās ģimenēs. Kopš tālā 1991. gada kopējais traģiskās dzimstības - mirstības bilances apjoms ir biedējošs - esam zaudējuši apmēram 260 000 cilvēku. Latvijā ģimenes ar trīs bērniem mēnesī saņem: 11+ 23 + 34 = 68 eiro. Kā Igaunijai ir izdevies būtiski nobremzēt nācijas izmiršanas procesus? Kopš 2000. gada Latviju pametuši apmēram 160 000 iedzīvotāju, no kuriem apmēram puse ir bijuši jaunāki par 35 gadiem. Tas ir 12% no kopējā iedzīvotāju skaita. Bērnu pabalsti Latvijā nav palielināti 25 gadus.  Patlaban Latvija ir starp valstīm, kur daudzbērnu ģimenēm ir viens no lielākajiem nabadzības riskiem.    Aģentūra BNS jau vēstīja, ka par vienu no Māra Kučinska (ZZS) topošās valdības prioritātēm noteikta demogrāfija. Latvijai, lai uzturētu kaut vai valsts infrastruktūru, veselības, aizsardzības un izglītības sistēmu, jau tuvāko desmit gadu laikā izmisīgi vajadzēs tūkstošiem jaunu strādājošo.  Viens no galvenajiem zemās dzimstības cēloņiem Latvijā ir netaisnīgā nabadzība, kas iestājas ģimenēs ar vairākiem bērniem.  Lielbritānijas lēmums izstāties no Eiropas Savienības (ES) lielas izmaiņas migrācijas plūsmās no Latvijas uz Lielbritāniju un otrādi vismaz tuvākajos gados neradīs.  Pateicoties ultimātiem, ir nelieli uzlabojumi ģimeņu atbalsta politikā. Dati liecina, ka latvieši savā valstī tuvākajos 15 – 30 gados būs neapturami izmirstoša minoritāte.  Aptaujas liecina, ka Latvijā, atšķirībā no daudzām citām valstīm, cilvēki vēlas vairāk bērnu, nekā viņiem šobrīd ir.  Latvijā demogrāfiskās problēmas ir ļoti dziļi ielaistas, tā dēvētā vecuma struktūra ir sagrauta – jauno cilvēku skaits iepretim veco cilvēku skaitām ir dramatiski mazs. Šobrīd Saeimā nākamā gada budžeta projektā jau ir iekļauti priekšlikumi gandrīz par 20 miljoniem eiro. 

Otto Ozols: Ar labajām ziņām – uzmanīgi!

Nesen respektablais britu izdevums "The Economist" publicēja tabulu, kurā Latvija ierindojās cienījamajā sestajā vietā pasaulē dāsnāko valstu sarakstā attieksmē pret jaunajiem vecākiem. Tiesa, Igaunija, Lietuva un pat Bulgārija mūs ir apsteigušas - igauņi ir godpilnajā pirmajā vietā, bulgāri - otrajā, bet lietuvieši - trešajā. (1) Tomēr iekļūt "The Economist" slejās ar šādu rezultātu ir ļoti labi valsts kopējam tēlam un būtisks vēstījums investoriem. Tāpat tas ir iedrošinājums potenciālajiem vecākiem.

Otto Ozols: Labās un sliktās ziņas par A. Hermaņa brīdinājumiem Latvijai

Doma par Latviju kā ģimenei visdraudzīgāko valsti Baltijā varētu būt viens liels un labs mērķis mums visiem kopā. Kā Hermanis teica – Igaunija cītīgi seko Somijai, bet Latvija – Igaunijai. Varbūt ir pienācis laiks tieši šajā ziņā apsteigt Igauniju? Mums pavisam noteikti ir jāpieliek solis. Jo citādi – atkal citējot Hermani – šis pasākums ilgi neturpināsies.

Otto Ozols: Izvelciet galvu ārā no smiltīm vai kādas citas vietas

Kad kārtējo reizi sākas diskusijas par migrācijas sekām Eiropai un Latvijai, tad dažkārt nudien gribas vienam otram politiķim palūgt, lai viņš izvelk ārā galvu no smiltīm. Reizēm šķiet, ka viņi ir iebāzuši to kādā citā vietā. Piemēram, govju pilsētas izslauktā piena lieko putu spainī.

Otto Ozols: Žurnāls 'Klubs', docents Z. un noziegums pret cilvēci

Lūk ko uztrauktais Andulis raksta docentam Z.: "Sveiks, ekspert! Vai tā ir taisnība, ka latvieši izzudīs no zemes virsas jau pēc 150 gadiem? Otto Ozols saka: "Dati liecina, ka latvieši savā valstī tuvākajos 15 – 30 gados būs neapturami izmirstoša minoritāte.""

'Mūsu ģimenē nekad nav garlaicīgi' – par bērnu audzināšanu stāsta sešu bērnu tēvs Ilmārs Mežs

Pateicoties ultimātiem, ir nelieli uzlabojumi ģimeņu atbalsta politikā. Redzam, ka Latvijā palielinās bērnu īpatsvars, kuri aug daudzbērnu ģimenēs, proti, ģimenē ir trīs un vairāk bērnu.

Ilmārs Mežs: Lielbritānijas lēmums izstāties no ES izmaiņas migrācijas plūsmās no Latvijas neradīs

Lielbritānijas lēmums izstāties no Eiropas Savienības (ES) lielas izmaiņas migrācijas plūsmās no Latvijas uz Lielbritāniju un otrādi vismaz tuvākajos gados neradīs, aģentūrai LETA sacīja demogrāfs Ilmārs Mežs.

Otto Ozols: Vai arī Latvijas lielais bizness piespiedīs valdību 'atvērt durvis' imigrantiem?

Tagad es jums citēšu Vācijas valsts medija "Deutsche Welle" rakstīto. Tas ir atbildīgs medijs, kuram pavisam nav raksturīgi pārspīlējumi, lētas sensācijas vai nepārbaudītas ziņas. "DW" ir nopietns, atbildīgs medijs, kurš ārkārtīgi nopietni izturas pret publicētajiem faktiem. 2015. gada 11. septembrī "DW" ziņoja: "(Vācu) Eksperti jau sen ceļ trauksmi: Lai saglabātu pašreizējo labklājības līmeni Vācijā, nepieciešams ļoti masveidīgs migrantu pieplūdums. Ja tas nenotiks, tad Vācijas ekonomikai jau 2030. gadā pietrūks 10 miljoni strādājošo. Tādēļ biznesa pārstāvji jau vairākus gadus pieprasa valdībai mērķtiecīgu darba spēka piesaistīšanu no ārvalstīm".

Demogrāfs Mežs neiebilstu pret demogrāfijas lietu ministra posteņa izveidi un Parādnieku šajā amatā

Demogrāfs Ilmārs Mežs pozitīvi vērtē ideju par demogrāfijas lietu ministra posteņa izveidi un nacionālās apvienības «Visu Latvijai!»-«Tēvzemei un brīvībai»/LNNK (VL-TB/LNNK) politiķa Imanta Parādnieka atrašanos šajā amatā.

Ilmārs Mežs: "Pretēji pašu apgalvojumiem Kučinska valdībai demogrāfija nav prioritāte"

Pretēji pašu politiķu apgalvojumiem Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) premjera amata kandidāta Māra Kučinska veidotajai valdībai demogrāfija nav redzama kā prioritāte, šādu viedokli šorīt LNT pauda demogrāfs Ilmārs Mežs.

Badā kopš dzimšanas

 

Ja zināms, ka gadā piedzimst apmēram 20 000 bērnu, tad, ņemot vērā sociālo dienestu informāciju, aptuveni 10% no šā skaita nāk pasaulē trūcīgās ģimenēs.
Demogrāfs Ilmārs Mežs norāda, ka valsts attieksme joprojām ir ciniska: ja nespējat pabarot bērnus, taisiet abortu. “Latvijā ģimenes ar bērniem ir visvairāk pakļautas nabadzības riskam, jo valsts to atbalstam iegulda 1,2 – 1,5% no iekšzemes kopprodukta, kamēr Igaunijā un Lietuvā – 2%, bet vidēji Eiropas Savienībā – 2,5 procentus.

Vai latvieši zaudēs angļu mieru?


Britu premjera Deivida Kamerona panāktais izņēmums Lielbritānijai ierobežot sociālos pabalstus citu Eiropas Savienības (ES) valstu pilsoņiem ietekmēs migrācijas plūsmu no un uz Lielbritāniju.
«Pat ja vispār Latvijas strādājošos Lielbritānijā izslēgtu no visu pabalstu saņēmēju loka, tas lielākajai daļai nebūs iemesls, lai atgrieztos Latvijā, jo galvenais mērķis, dodoties uz Lielbritāniju, Latvijas cilvēkiem ir daudz lielākā alga nekā Latvijā,» secina demogrāfs Ilmārs Mežs.

Otto Ozols: Igauņi atklāj, kā ģimenēm ar bērniem palīdz tālredzīgi domājoša valsts

 

Rakstnieks un publicists Otto Ozols:  Kā glābt demogrāfisko situāciju valstī, gudri un pārdomāti pasargāt tautu no izmiršanas riskiem, par to pagājušajā piektdienā Saeimas namā Baltijas Asamblejas Labklājības komitejas sanāksmē pieredzē dalījās Baltijas un Ziemeļvalstu speciālisti. 

Otto Ozols: Vācu avīze - Latvija pazaudējusi 10 miljardus

Rakstnieks un publicists Otto Ozols: Pagājušā gada jūnijā pazīstamajā Vācijas avīzē "Die Tageszeitung" bija neliels raksts ar izteiksmīgu virsrakstu - "Vācija iegūst, Latvija zaudē" ("Deutschland profitert, Lettland verliert"). Rakstā gan nav tieši pateikts, ka Latvija būtu zaudējuši 10 miljardus. Tur rakstīts, ka kopš 2000. gada Latviju pametuši apmēram 160 000 iedzīvotāju, no kuriem apmēram puse ir bijuši jaunāki par 35 gadiem

Demogrāfs: Vairāk jādomā par cilvēku noturēšanu Latvijā, nevis emigrējušo atgriešanu

 

Latvijai vairāk būtu jādomā par to, kā valstī palikušos atturēt no iespējamās aizbraukšanas darbā uz ārzemēm, ne tik daudz par jau aizbraukušo atgriešanu dzimtenē, šādu viedokli Latvijas Radio raidījumā "Pēcpusdiena" pauda demogrāfijas eksperts Ilmārs Mežs.

Mežs: topošās valdības deklarācija demogrāfijas jomā ir regress

Topošās valdības deklarācija demogrāfijas jomā ir regress un, visticamāk, tas rezultēsies ar dzimstības samazinājumu, intervijā LNT raidījumam "900 sekundes" sacīja demogrāfs Ilmārs Mežs.

Aizliegtais paņēmiens. Operācija: «Igaunija un bērni»

 

Aizliegtais paņēmiens 21. martā
Latvija turpina izmirt, bet mūsu kaimiņiem igauņiem to izdevies apturēt. Tur demogrāfijas politika ir ne tikai vārdos un uz papīra, bet arī darbos. Analizējam igauņu ģimenes atbalsta sistēmu un vērtējam, cik ļoti no tās atpaliek Latvija.

1:1 Gundars Rēders : Vilis Vītols

 

2016. gada 22. martā
«Krāpieties vien tālāk, nemaksājiet nodokļus un jums par to nekas nedraud,» - tā vēl nesen kādā intervijā, novērtējot valdības politiku pret tiem, kas krāpjas, teica mūsu raidījuma viesis. Vai pēdējā laika notikumi Valsts Ieņēmuma dienestā liecina par šīs politikas maiņu un kādai tai ir jābūt? Arī par politkorektajiem eiropiešiem diskutēs uzņēmējs un mecenāts Vilis Vītols.

Zvanīt:

+ 371 29365708

nakotnesfonds@gmail.com

Dizains:

Nākotnes fonds